המחלה והפיצוי


1 דקות קריאה

זכויות חולי סוכרת

מחלת הסוכרת מוכרת ע"י המוסד לביטוח לאומי, ואחוזי הנכות בגינה נקבעים עפ"י מידת חומרתה. 

על מחלת הסוכרת והשלכותיה

הסוכרת הוגדרה כמגפה של המאה ה-21, כשהעלייה בשיעור התחלואה נעוצה כנראה בשינויים בתזונה ובאכילת מזון מעובד. מדובר במחלה מטבולית הנובעת מכשל של הלבלב בייצור תקין של הורמון האינסולין המווסת את רמות הסוכר בדם. סוכרת יכולה  להופיע ברמות חומרה שונות כשבראשית המחלה לא ניכרים תסמינים משמעותיים, לכן יש לבצע בדיקות תקופתיות לאבחון סוכרת. בשלבים מתקדמים מגיעים גם התסמינים.

סיבוכי המחלה רבים ומתבטאים בפגיעה במערכות גוף אחרות, באופן שמשפיע על תפקודם היומיומי של החולים. אלה לא תמיד מודעים לכך שמדובר בסיבוך של המחלה. בחלק מהסיבוכים לא ניתן לטפל, ולכן פעמים רבות אין מאמץ לאתר את הפגיעה. המשמעות היא שהמתמודדים עם סוכרת פעמים רבות אינם מודעים למכלול תוצאות המחלה, וכפועל יוצא מכך אינם יכולים לממש באופן מיטבי את זכויותיהם מול הגורמים השונים.

 

סיבוכי המחלה העיקריים הינם: 

פגיעה במערכת העצבים ההיקפית – בעיקר נוירופתיה המתבטאת בנימול בגפיים, כאב או חוסר תחושה באזור הפגוע.

פגיעה בכליות – נפרופתיה, שחומרתה נעה החל מהפרשת חלבון בשתן שאינה מורגשת, ועד לפגיעה כלייתית המצריכה דיאליזה.

פגיעה בעיניים – רטינופתיה המתבטאת בטשטוש ובירידה בחדות הראייה, ויכולה להגיע לעיוורון.

מחלת כלי דם כליליים – הסתיידויות שגורמות למחלות לב ולטרשת.

מחלת כלי דם היקפיים – הסתיידויות שחוסמות את אספקת הדם לרגליים, גורמות לכאבים ולתחושת שריפה בשוקיים, ובמקרים קשים לכיבים ונמקים המחייבים קטיעה.

 

זכויות חולי סכרת בביטוח לאומי

באשר לנושא זכויות חולי סוכרת, הביטוח הלאומי מכיר במחלה, והיא מופיעה בתקנות לקביעת אחוזי נכות שנעים מ-0% נכות ועד 100% אחוזי נכות. זאת בהתאם למידת חומרת הסוכרת, הנקבעת עפ"י רמות האיזון של ערכי הסוכר, הטיפול שהמחלה מחייבת (דיאטה, תרופות, אינסולין בזריקות או משאבה) והסיבוכים שהיא גורמת. לדוגמה, ניתן להבין מספר המבחנים (הליקויים) של הביטוח הלאומי, שלאדם שאינו מטופל באינסולין אלא רק בכדורים – ייקבעו בדרך כלל 10% נכות. למטופלים באינסולין ייקבעו בדרך כלל 20%, ובמקרים של חוסר תחושה ברגליים, הנכות יכולה להגיע ל-65%.

מימוש זכויות חולי סכרת הוא נושא מורכב. אנשים המתמודדים עם סוכרת זכאים לקצבת נכות כללית במידה ומחלתם מגבילה את כושר ההשתכרות שלהם. עם זאת, בחלק גדול מהמקרים הם יתקשו להגיע לרף נכות גבוה, שכן אם יגישו תביעה לקצבת נכות בגין בעיית הסוכרת בלבד – היא עלולה להידחות בטענה שהם יכולים לעסוק בעבודה שאינה פיזית. בהתאם לכך, כשמגישים תביעה לנכות כללית עקב סוכרת, כדאי במידת האפשר לבסס אותה על בעיות נוספות המתלוות למחלה. כך לדוגמה, אדם שיצליח להוכיח כי הסוכרת גרמה לו לבעיות ברגליים ו/או בעיות בלב, בגינן אינו יכול לעבוד גם בעבודה משרדית – יוכל בנסיבות מסוימות להיות זכאי לנכות בשיעור 100%. לפיכך, סיוע מקצועי של רופאים המומחים בעריכת חוות דעת רפואיות ובהערכת אחוזי נכות, ושל בעלי ניסיון אחרים המעורים בכל רזי הנושא עשוי לסייע בקביעת אחוזי הנכות המשקפים את המצב הרפואי ולמקסם את מימוש הזכויות, באופן שישפיע משמעותית על המשך התנהלות חייו של האדם הסוכרתי.

 

זכויות נוספות מגורמים שונים

זכויות חולי סוכרת במס הכנסה – המתמודדים עם מחלת הסוכרת יהיו זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה במידה ודרגת נכותם הינה מעל 90%. כאמור, דרגת הנכות תושפע מהסיבוכים להם גרמה הסוכרת. הפטור מתשלום המס יהיה בהתאם לתקרה הקבועה עפ"י חוק. במקרה כזה, המגישים יידרשו למלא טפסים של מס הכנסה, לשלם אגרה ולהגיש את התביעה לביטוח הלאומי שמטעמו נערכות הוועדות הרפואיות.

חברות הביטוח – זכויות נוספות המגיעות לאנשים עם סוכרת מעוגנות בפוליסות מול חברות הביטוח, אשר כוללות כיסוי בגין אובדן כושר עבודה. על פי כיסוי זה, אם כושר השתכרותו של המבוטח נפגע עקב מחלת הסוכרת, הוא יהיה זכאי לקבל קצבה חודשית בגובה הסכום הנקוב בפוליסה ושאינו עולה על 75% משכרו הממוצע.

קרנות פנסיה – המתמודדים עם מחלת הסוכרת זכאים לפנסיית נכות במקרה של אובדן כושר עבודה חלקי או מלא לאחר שמיצו את ימי המחלה הצבורים לטובתם במקום העבודה. פנסיית נכות משולמת לנכים אשר טרם הגיעו לגיל הפרישה, כאשר בתקופת קבלת הפנסיה הם ממשיכים לצבור את זכויותיהם לפנסיית הזקנה.

במצבים בהם סיבוכי המחלה מוגדרים כקשים (טיפול בדיאליזה עקב אי ספיקת כליות, טיפול בכיבים עקב רגל סוכרתית, אי ספיקת לב וכו') ניתן לעתים לממש זכאויות נוספות כגון גמלת שירותים מיוחדים ו/או גמלת סיעוד.

זכויות חולי סוכרת נעורים – הורים לילדים עם סוכרת נעורים זכאים במקרים מסוימים לקבל גמלת ילד נכה, בעיקר בסמוך לגילוי המחלה ולהתחלת הטיפול בה.