ליקוי שמיעה


1 דקות קריאה

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מליקויי שמיעה

ישראלים רבים סובלים מבעיות וליקויי שמיעה בדרגה זו אחרת. על פי הסטטיסטיקה למעלה מ-10% מהאוכלוסייה מאובחנים כסובלים מליקויי שמיעה בדרגות חומרה שונות. יש הסובלים מליקויי שמיעה מולדים, אצל אחרים ליקויי שמיעה מופיעים בפתאומיות או באופן הדרגתי. לסובלים מליקויי שמיעה יש הטבות וזכויות רבות שכדאי להכיר ולדאוג למימושן, למשל פטור או נקודות זיכוי במס הכנסה, קצבת נכות או מענק חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי, זכויות רפואיות, קצבת תקשורת ועוד.

איזה זכויות מגיעות לסובלים מלקויי שמיעה

בהתאם לחומרת לקות השמיעה וגיל המטופל, מגיע לכל אדם הסובל מבעיות או ליקויי שמיעה לקבל זכויות רפואיות שונות, בין השאר, קצבת נכות או מענק חד פעמי מטעם המוסד לביטוח לאומי. יש לעבור ועדה רפואית של ביטוח לאומי על מנת לקבוע את דרגת לקות השמיעה, במקרים חמורים ניתן לקבל קצבת נכות חודשית, במקרים מסוימים הוועדה הרפואית פוסקת על מענק חד פעמי.

במידה וסובלים מליקויי שמיעה כתוצאה ממחלת מקצוע, תאונת עבודה או מיקרו-טראומה, ובהתאם לחומרה הפגיעה, ניתן לקבל קצבת נכות חודשית או מענק חד פעמי, כיסוי לטיפולים רפואיים, הנחה ברכישת מכשירי שמיעה ועוד.

ליקוי שמיעה יוכר כפגיעה בעבודה במקרה של הפחתת כושר השמיעה בשיעור של 20 דציבל לפחות בתדירויות הדיבור

כמו כן, יש זכויות והטבות נוספות כמו קצבת דמי תקשורת, השתתפות בקניית מכשירי שמעה, פטור מאגרת טלוויזיה, נקודות זיכוי במס הכנסה ועוד. ילדים עשויים לקבל זכויות נוספות כגון שעות תמלול ותרגום, שעות עזר במוסד החינוכי, מימון משמעותי ברכישת מכשיר שמיעה, גמלת ילד חירש או נכה להורים, נקודות זכות במס הכנסה, הנחה בתשלומי ארנונה עוד.