חדשות ועדכונים


 

04.07.2017

גם בשנה החולפת קבע נציב תלונות הציבור כי המוסד לביטוח הלאומי מוביל על כל שאר המוסדות בכמות התלונות השנתית

למרות מאמציו להשתפר, ממשיך הביטוח הלאומי לספוג את שיא מספר התלונות למוסד ציבורי כלשהו: 1,102 תלונות ב-2016, על פי דו"ח נציב תלונות הציבור שפורסם ביוני 2017.


הביטוח הלאומי עקף בקלות את חברת דואר ישראל בע"מ, משטרת ישראל וכל משרדי הממשלה בכמות התלונות. עם זאת, דווקא דואר ישראל הוא הגוף המוביל מבחינת שיעור התלונות המוצדקות (72%) כלפיו.


תלונות ביטוח לאומי 2016


אחרי 1,102 התלונות של הביטוח הלאומי מופיעה חברת דואר ישראל עם 681 תלונות. אחריה משטרת ישראל עם 504 תלונות, משרד המשפטים עם 399 תלונות, משרד הבינוי והשיכון עם 390 תלונות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים עם 366 תלונות, מספר זהה של תלונות (366) בחברת עמידר, 324 תלונות כלפי רשות המיסים, 322 תלונות למשרד החינוך ו-316 תלונות למשרד העבודה והרווחה (מספר זהה של תלונות גם למשרד הבריאות).


רשות האוכלוסין וההגירה ספגה 316 תלונות ב-2016. צה"ל התמודד עם 218 תלונות בנציבות (מספר זה אינו כולל, כמובן, את כמות התלונות הפנימיות בצבא). כלפי משרד האוצר הוגשו 210 תלונות בנציבות. רשות השידור המפורקת סיימה את חייה עם 288 תלונות ב-2016, חברת החשמל עם 196 תלונות, ורשות האכיפה והגבייה (הוצל"פ) סיימה את השנה עם 138 תלונות.


מבין העיריות, בולטות במיוחד עיריית ירושלים עם 181 תלונות, עיריית חיפה עם 152 תלונות, עיריית תל אביב עם 125 תלונות ועיריית באר-שבע עם 106 תלונות.


נתון נוסף שעולה מן הדו"ח הוא כי 4% מכלל התלונות הוגשו בנושא גמלאות שנותן המוסד לביטוח לאומי, גמלאות לניצולי שואה ועוד. בנושא זה הוגשו 469 תלונות, מתוכן נמצאו 11% מוצדקות.


בין התלונות המפורטות בדו"ח ניתן למצוא מקרה בו קשישה עיוורת ובודדה ביקשה גמלת סיעוד מן הביטוח הלאומי אך נדחתה בטענה שהיא מתגוררת עם אמה. התברר כי האם היא מוגבלת בעצמה ומקבלת קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ) ולכן המתלוננת זכאית לקבלת גמלת סיעוד ולפיצוי של 7,965 ש"ח.


במקרה אחר הפקיד המוסד לביטוח לאומי את קצבת הנכות של אישה ערירית ותשושת-נפש בחשבון בנק שגוי. לכן הפסידה המתלוננת את הכספים ששימשו אותה לכיסוי יתרת חובתה בחשבון בנק אחר. בעקבות התערבות הנציבות בעניינה, פיצה הביטוח הלאומי את המתלוננות בסכום הקצבה שהופקדה בחשבון הבנק השגוי.


מקרה נוסף של תלונה מוצדקת כלפי המוסד לביטוח לאומי נגע לאי-קבלת מענק לימודים בשל חוסר ידיעה של הזכאי. המתלוננת, אם עצמאית לבן שנולד ב-2005, התלוננה כי בכך שהמוסד לביטוח לאומי לא טרח ליידע אותה בדבר זכאותה למענק הלימודים עבור בנה, היא הפסידה את המענק עד 2015 כי לא הגישה תביעה לקבלו. הביטוח הלאומי טען בתגובה כי שלח למתלוננת טופס מתאים, אך המתלוננת השיבה כי מעולם לא קיבלה טופס כזה. בעקבות התערבות הנציבות, הסכים הביטוח הלאומי לשלם לה מענק לימודים רטרואקטיבי משנת 2011 ואילך.


הנתונים המלאים נמצאים בדו"ח שנתי 43 של נציב תלונות הציבור. לידיעת הציבור, משרדי נציבות תלונות הציבור נמצאים בירושלים, ת"א, חיפה, באר שבע, לוד, נצרת וקרית שמונה.


חדשות ועדכונים


עמוד הבית  >חדשות ועדכונים  >עלייה בכמות תאונות העבודה הקטלניות בישראל ב-2016

עלייה בכמות תאונות העבודה הקטלניות בישראל ב-2016


22.06.2017

58 הרוגים מתאונות עבודה ב-2016 לעומת 54 הרוגים ב-2015. ענף הבנייה ממשיך לגבות את מחיר הדמים הגבוה ביותר, ואין שיפור באופק

משרד העבודה והרווחה נאלץ לדווח על נתון מטריד: אין כל ירידה בכמות תאונות העבודה הקטלניות בשנה האחרונה, אלא להיפך: עלייה של 9% משנת 2015 לשנת 2016.


ענף הבנייה הישראלי ממשיך להיות המסוכן והקטלני מכולם: מתוך 58 ההרוגים שתועדו בנתוני משרד העבודה, 44 מתוכם עבדו בענף הבנייה. 36 מן ההרוגים בענף הבנייה נהרגו כתוצאה ישירה של ליקויי בטיחות באתר הבנייה.


26 מתוך 58 ההרוגים בתאונות עבודה ב-2016 הם עובדים זרים. 21 מתוכם עבדו בענף הבנייה. רוב תאונות הבנייה הן נפילה מגובה רב - לעתים יותר מ-3 קומות.


שר הרווחה חיים כץ מנסה לפתור את הבעיה באמצעות החמרת הענישה. ב-7 ביוני אישרה וועדת העבודה של הכנסת הצעת חוק תקדימית המטילה עיצומים אישיים על קבלנים בגין כל עבירת בטיחות באתר בנייה. העיצומים הכספיים ייכנסו לתוקף בינואר 2018.


בין תקנות הבטיחות המרכזיות שיעברו אכיפה מחמירה בשנה הבאה:

חובת התקנת פיגום ומערכת הטפסות

חובת בדיקת הטפסות לפני יציקה

מינוי ממונה על הבטיחות באתר העבודה

הדרכת עובדים

אספקת אמצעי מיגון נדרשים לעובדים

הפעלת עגורנים רק באמצעות עגורנאי מוסמך

אי-שימוש בפיגומים ממוכנים ללא אישור ותעודות

גידור כל פתח באתר הבנייה

פסילת סולמות פגומים ובדיקת כל סולם המשמש לעבודה

פיקוח על עבודות גלישה ע"י מנהל מקצועי לטיפוס תרנים


המחסור החמור במפקחי בנייה גם הוא תורם למצב הבטיחות העגום בענף הבנייה הישראלי. קיימים 22 תקנים למפקחי עבודה, אך הם אינם מאויישים עקב שכר נמוך מדי שמציעה המדינה למפקחים: רק 5,000 ש"ח לחודש. השר כץ אמר על כך: "האוצר צריך להבין שמהנדס לא יעבוד בשכר מינימום". נכון לעכשיו, לא נראה כל פתרון לתנאי ההעסקה של מפקחי הבנייה.


ועדת שמחון: נכים עניים יקבלו תוספת של 500 ש"ח


18.06.2017

הוועדה לבחינת העלאת קצבאות הנכים בראשות פרופ' אבי שמחון תמליץ לממשלה להעלות את קצבת הנכים ב-500 ש"ח בלבד החל מינואר 2018, אך רק ל-100 אלף נכים שנמצאים מתחת לקו העוני

המלצות ועדת זליכה לבחינת העלאת קצבאות הנכים, נפסלו עקב פגמים משפטיים שנפלו במהלך הקמת הועדה. הוועדה בראשות פרופ' ירון זליכה הוקמה בינואר 2017 על ידי שר האוצר משה כחלון והמליצה להעלות את קצבאות הנכות ל-3,600 ש"ח.


לאחר פסילת מסקנות ועדת זליכה, הוחלט ב-10/5/17 להקים צוות חדש בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון. ועדת שמחון אינה נדיבה כמו ועדת זליכה, ותמליץ ככל הנראה על תוספת צנועה בהרבה: רק 500 ש"ח תוספת עבור הנכים העניים ביותר, וזאת כדי להעלות אותם מעל קו העוני. תוספת זו אמורה לצאת לפועל במהלך ינואר 2018.


כזכור, דרישתם המקורית של ארגוני הנכים היתה להצמיד את קצבת הנכות הבסיסית אל שכר המינימום במשק. דרישה זו לא נענתה, בין השאר בגלל עלותה התקציבית הגבוהה.


ועדת שמחון גם תמליץ לבטל בהדרגה את קיזוז הקצבה מן הנכים היוצאים לעבוד. המלצות הוועדה יפעלו באופן הדרגתי, כך שבסופו של התהליך - נכה שיוצא לעבוד ומרוויח עד 4,000 ש"ח לא יסבול מקיזוז קצבתו. נכה שמרוויח עד 5,000 ש"ח יספוג קיזוז של עד 200 ש"ח.


המלצות הועדה צפויות לכלות גם העלאת תמיכה בשכר הדירה, והגדלת ההנחה בחשבונות הארנונה, החשמל והמים של הנכים. משרד האוצר כבר הודיע כי יקצה כ-4 מיליארד שקלים עבור שיפור מצב הנכים. בוועדת שמחון משתתפים נציגים ממשרד האוצר, משרד הרווחה, משרד הבריאות והמוסד לביטוח לאומי.


ארגוני הנכים הביעו חוסר שביעות-רצון מפרסום מסקנות הביניים של ועדת שמחון. לטענתם, ההעלאה אינה מספיקה כדי להעניק קיום כבוד לציבור הנכים. כמה מאות נכים כבר יצאו בימים האחרונים להפגנות ברחבי הארץ נגד מדיניות הממשלה. כמה עשרות נכים חסמו את כביש 1 ליד נתב"ג ב-21 ביוני. נעמי מורביה, יו"ר מטה הפעולה של מאבק הנכים, איימה: "קשרנו את עצמנו בשלשלאות, שפכנו על עצמנו סולר ונצית את עצמנו".